Portfolyo

Photoshop’ta pattern nasıl yapılır?

Photoshop patternları, bir katman veya seçimi doldurmak için kullandığınız bir desen, tekrarlanan veya kiremitli bir görüntüdür. Photoshop çeşitli hazır desenleri ile birlikte geliyor bazen bu desenler bize yeterli olmayabilir. Kendi desen setimizi oluşturmamız gerekebilir. Peki bunu nasıl yapıyoruz?

photoshopta-pattern-nasil-yapilir-photoshop-how-to-protfolyo-ahmetbintas-com-1

1.Önce hazırlamış olduğumuz veya hazır halde bulunan patternımızı photoshopta açıyoruz.
2.Daha sonra rectangular marquee aracını kullanarak açmış olduğumuz patternımızı tamamını(CTRL+A veya CMD+A) seçiyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken feather değerinin “0px” olmuş olması.
3.Bir sonraki adımımız menü panelinden edit(düzenle) seçeneğinden “Define Pattern” seçeneğini seçmek oluyor. Gelen ekranda patternımıza isim veriyoruz ve tamama(ok) tıklıyoruz. İşte bu kadar basit!

Önceden ayarlanmış desenlerin yanı sıra katman stili iletişim kutusunda, boya bucket, desen damgası, düzeltme fırçası ve yama araçları için seçenekler çubuğunda açılan paneller görüntülenir. Açılır panel menüsünden bir görüntü seçeneğini seçerek desenler açılan panellerde nasıl görüntüleneceğini değiştirebilirsiniz. Ayrıca önceden ayarlanmış yöneticisini kullanarak desen hazır ayarlarını yönetebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Cevapla Photoshop’ta pattern nasıl yapılır? | Budamedya 13 Haziran 2015 at 17:00

    […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

  • YORUM YAP