Sokakta

Tekirdağ Namık Kemal Lisesi’nden Anlamlı Koreografi

Benim de mezun olduğum Tekirdağ Namık Kemal Lisesi her yıl mezunları ile bir koreografi oluşturuyor. Artık efsaneleşen bu çalışma her yıl mükemmel bir eser niteliği taşıyor. Bu yıl tüm şehitlerimiz anısına efsane bir koreografi oluşturmuşlar. Bunu facebook sayfalarından güzel bir metinle paylaşmışlar.

tekirdag-namik-kemal-lisesinden-anlamli-bir-koreografi-ahmetbintas-com-guncel-mevzular-2

Çanakkale Kara Savaşlarının 101. Yılı

Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı,

(d. Eylül 1889 – ö. 1939) I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpışan kahraman Türk askeri

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

tekirdag-namik-kemal-lisesinden-anlamli-bir-koreografi-ahmetbintas-com-guncel-mevzular1909 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı. Balkan Savaşı’nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 276 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Ocean’a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean’ da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Dipnot: Böylesine anlamlı çalışmalar yapan liseme teşekkürü bir borç bilirim. Daha nice anlamlı korografilere diyelim 🙂

Tekirdağ Namık Kemal Lisesi Facebook Sayfası için tıkla!

Yorum yok

YORUM YAP